تولید کامبوجا (کومبوچا) در خانه

طرز تهیه کامبوجا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

تهیه کامبوجا توسط خودتان و در خانه آسان است.

در ادامه یک دستورالعمل ساده برای طرز تهیه کامبوجا در خانه را ارایه می دهیم. این دستورالعمل حدود 8 فنجان کامبوجا ارایه می دهد, اما شما می توانید حجم مواد اولیه را دو برابر کنید تا دو برابر کامبوجا بیشتر داشته باشید.و البته در آن حالت هم فقط همان یک قرص اسکوبی (توده ژله مانند معروف به قارچ کامبوجا) کافی خواهد بود.

طرز تهیه کامبوجا (کومبوچا) 

دستورالعمل تهیه کامبوجا :

نتیجه : ۸ فنجان نوشیدنی کامبوجا

نیاز دارید به :

 • ۱ ظرف شیشه ای بزرگ یا ظرف فلزی و یا کاسه با سطح باز عریض

از ظروف و کاسه پلاستیکی استفاده نکنید زیرا مواد شیمیایی موجود در پلاستیک در فرآیند تخمیر کامبوجا در آن نفوذ می کند. و گلدانهای سرامیکی ممکن است منجر به نفود در کامبوچا شوند، زمانی که اسید در معرض لعاب سرامیکی قرار گیرد. به دنبال یک ظرف یا کاسه شیشه ای یا فلزی باشید و اطمینان حاصل کنید که سر آن به اندازه کافی باز و عریض است تا بتواند مقدار زیادی اکسیژن را به کامبوجای در حال تخمیر منتقل کند.

 • 1 تکه بزرگ پارچه یا یک حوله ظرفشویی

این مواد را در اطراف در شیشه با یک باند لاستیکی نگه دارید.از پارچه متقال استفاده نکنید زیرا اجازه عبور ذرات از خود را می دهد.حتی می توان از پارچه کتان کهنه ضخیم و یا کتان نو استفاده کرد.

 • 1 عدد اسکوبی (در ایران به همان قارچ کامبوجا معروف است – توده ژله مانند)
 • 8 فنجان آب

در صورت امکان از آب تصفیه شده استفاده کنید، اما استفاده از آب شیر نیز یک گزینه قابل قبول است. برخی ترجیح می دهند از آب مقطر استفاده کنند که حاوی آلودگی کمتر یا فلزات کمتر نسبت به آب شیراست. آب مقطر ارزان است و میتواند در اکثر داروخانه ها پیدا کرد.

 • نصف فنجان نیشکر ارگانیک یا عسل خام

از شکر واقعی استفاده کنید! بیشتر شکر در طول فرآیند تخمیر استفاده می شود و فقط مقدار کمی در نهایت باقی می ماند در زمان استفاده شما.و بسیار مهم است که از نیشکر ارگانیک و طبیعی استفاده کنید.گزارشهایی مبنی بر تخمیر موفقیت آمیز کامبوجا با عسل خام هم وجود دارد ولی بیشتر منابع همون فقط شکر را توصیه می کنند.

 • 4 عدد چای کیسه ای طبیعی

به طور سنتی، کامبوجا از چای سیاه تولید شده است، اما شما می توانید چای سبز را نیز برای تولید آن استفاده کنید و در نهایت هر کدام که ترجیح می دهید را انتخاب کنید.

 • 1 فنجان کامبوجای از قبل آماده

شما باید یک مقدار کامبوجای آماده یا خریداری کنید و یا از دوستان خود بگیرید و از همین کامبوجای تولیدی خود کمی برای مصارف و تولیدات بعدی نگه دارید.حتما از کامبوجای طبیعی و غیر پاستوریزه استفاده کنید.انواع پاستوریزه ها شامل مواد مورد نیاز و بهبود دهنده کامبوجا نیستند.

طرز تهیه کامبوجا (کومبوچا)

طرز تهیه کامبوجا :

1 . آب را در ظرفی در اجاق قرار دهید و بجوشانید, پس از جوشاندن آن را از شعله جدا کرده و چای و شکر را در آن بریزید.تا حدی هم بزنید که شکر در آن حل شود.

2 . به مدت 15 دقیقه کیسه چای را در آن قرار داده و سپس آن را جدا کنید.

3 . اجازه دهید این مخلوط خنک شود و به دمای اتاق برسد (معمولا حدود 1 ساعت طول می کشد).بعد از خنک شدن ، مخلوط چای را به داخل ظرف بزرگ شیشه ای یا فلزی خود بریزید. و سپس اسکوبی (توده ژله مانند که به قارچ کامبوجا معروف است) و کامبوجای پیش آماده را در آن بریزید.

4 . درب ظرف خود را با حوله ظرفشویی و یا همان پارچه کتان بپوشانید و آن را در جای خود سفت کنید و یا ببیندید.هدف این است که پارچه سطح ورودی ظرف را بپوشاند و آن را درگوشه ای قرار دهید و البته ضخامت آن باید به گونه ای باشد که هوا بتواند از آن عبور کند و در ظرف جریان یابد.

5 . به کامبوجا حدود 7 تا 10 روز فرصت تخمیر بدهید (این زمان بستگی به طعم مورد انتظار شما دارد).زمان کمتر یک کامبوجای ضعیف تر تولید می کند که کمتر ترش است.در حالی که زمان بیشتر باعث تخمیر بیشتر و طعم بیشتر ان می شود.برخی افراد گزارش تولید عالی برای بیش از 1 ماه از تخمیر را کرده اند.بنابراین هر دو روز یکبار می تواند با تست طعم آن و رسیدن به طعم مورد نظر به محصول مورد نظر خود برسید.

 • معمولا، خانه ها گرم هستند و زمان کمتری نیاز است که تخمیر کامبوجا انجام شود.زمانی که به طعم دلخواه خود رسیدید آنگاه کامبوجا را در ظرف های کوچک شیشه ای ریخته و حداقل برای مدت 24 ساعت در یخچال نگاه دارید تا سرد شود فرایند کربن دهی آن متوقف شود.
 • به این نکته توجه کنید که در حین فرآیند تخمیر, شما رشد اسکوبی دیگری را خواهید دید. خیلی افراد آن اسکوبی اولی را که برای تولید کامبوجا خریداری کرده اید را اسکوبی مادر و دومی را که در حین فرآیند تشکیل می گردد را اسکوبی فرزند می نامند.اسکوبی مادر در بالای اسکوبی فرزند قرار می گیرد.
 • شما می توانید از اسکوبی فرزند برای ایجاد یک کامبوجای جدید استفاده کنید.این اسکوبی فرزند را با مقداری کامبوجای از پیش آماده در ظرف شیشه ای نگه دارید و تا استفاده بعدی برای تولید کامبوجا نگه دارید.اگر در مقداری از کامبوجای از پیش آماده و در دمای اتاق قرار گیرد برای هفته ها می تواند بماند.
 • برخی افراد ترجیح می دهند که اسکوبی (قارچ کامبوجا) مادر را در کنار اسکوبی فرزند نگه دارند. و عده ای هم ترجیح می دهند که پس از پایان تخمیر کامبوجا آن دو را از هم جدا کنند.
 • از نگه داری اسکوبی مادر گزارشات مشکل یا خرابی وجود نرسیده است. مطابق بعضی منابع, اسکوبی مادر می تواند برای تهیه کامبوجا بعدی هم استفاده شود بعد از حدود ۱ ماه پس از آن دیگر غیر فعال می گردد و می بایست دور ریخته شود.

دم کردن کامبوجای طعم دار

طرز تهیه کامبوجای طعمم دار

 • دستورالعمل بالا برای طرز تهیه کامبوجا ساده و بدون طعم است.شما می توانید طعمهای منحصر به فرد مانند لیمو تازه یا آبلیمو , آب ریشه زنجبیل (که با ترکیب آب و زنجبیل بدست می آید.) انواع توت ها, پرتقال, انار یا آب کرنبری (قره قاط)
 • شما همچنین می توانید از طعم دهنده ها و چاشنی های طبیعی و کم شکر دیگر هم استفاده کنید اما مطمن شوید که آنها شامل شیرین کننده های مصنوعی خطرناک نباشند.
 • توصیه می شود که افزودن طعم دهنده را پس از پایان مرحله تخمیر و آماده شدن کامبوجا انجام دهید اگر چه برخی ترجیح می دهند که طعم دهنده ها را یک یا دو روز قبل از پایان مرحله آماده سازی کامبوجا به آن اضافه کنند.که در این حالت طعم آن می تواند تشدید شود.و به نطر می رسد این روش خوب باشد و کار کند.
 • نکته دیگری که باید به خاطر بسپارید این است که کامبوجای طعم دار تمایل بیشتری به داشتن شکر بیشتر نسبت به انواع ساده دارد.بعضی برندها طعم دهنده های کم شکر به آن می افزایند مانند لیمو, آب لیمو و آب زنجبیل.اما بعضی ها ششکر بیشتری اضافه می کنند که میتواند مشکلات سلامتی ایجاد کند.

 ذخیره سازی و نگهداری کامبوجا

نگهداری و ذخیره سازی کامبوجا (کومبوچا)

 • وقتی تولید کامبوجای خانگی شما تمام شد،آن را در ظرف شیشه ای با سر بسته و محکم قرار دهید و ترجیحا ظرف فلزی یا پلاستیکی نباشد.
 • به مقدار 3 سانت در بالای ظرف و شیشه فاصله هوایی قرار دهید تا فرآینده کربن دهی آن به راحتی انجام پذیرد.
 • برای افزایش طول عمر کامبوجای خود از سرد کردن ان اطمینان پیدا کنید و این نکته را مدنظر داشته باشید که افزودن مواد طمع دار به کامبوجا به کاهش طول عمر آن می انجامد.

       طرز تهیه کامبوجا را به صورت فیلم مشاهده کنید: (آموزش ویدویی طرز تهیه کامبوجا)

درباره نویسنده
دکتر سپیده دلدار
دکترای فیزیولوژی گیاهان زراعی - بیش از 5 سال سابقه آموزش و مشاوره گیاهان دارویی و طب سنتی - مدرس سازمان فنی و حرفه ای

نظرات (10)

اشتراک:
 • مهمان - مهناز

  روی سرکه سیب من چندتا لایه ژله ایی بسته اینا قارچه یا کپک ،،سه چهارتا روی هم قرار داره

 • مهمان - دکتر دلدار

  در پاسخ به: # 101

  سلام
  بهتره اصلا از ظروف فلزی استفاده نشه. چون این نوشیدنی اسیدی هستش و با هر فلزی واکنش نشون میده

 • مهمان - پویا

  سلام خدا قوت از چه ظروف فلزی می توان استفاده کرد که ضرر نداشته باشد برای کاملوچا

 • مهمان - دکتر دلدار

  در پاسخ به: # 77

  سلام دوست عزیز. استارتر مقدار محلول اولیه هستش که هنگام تهیه مواد اولیه نوشیدنی به محلول اضافه میشه تا کمی PH محیط رو پایین بیاره و شروع تخمیر دچار مشکل نشه. این استارتر مقداری از خود نوشیدنی آماده قبلی و یا میتونه کمی سرکه سفید باشه که اضافه می کنید. اما خود قارچ همان اسکوبی هستش که تخمیر رو انجام میده. به صورت لایه ای روی سطح محلول یا در ته ظرف قرار میگیره.

 • مهمان - کیوان

  سلام
  فرق استارتر زنده و خود قارچ چیه؟

 • مهمان - آرش

  در پاسخ به: # 67

  سپاسگزارم مهربانو دلدار

 • مهمان - دکتر دلدار

  در پاسخ به: # 66

  موفق باشین دوست عزیز

 • مهمان - آرش

  در پاسخ به: # 65

  بله خیلی سپاسگزارم که من رو راهنمایی فرمودید.منچای سیاه درجه یک رو با نبات و کمی شکر یکی کردم و به خوردش دادم تا ببینم چه نوشیدنی خوبی در میاد. شاد باشین.:)

 • مهمان - دلدار

  دوست عزیز کومبوچا برای تکثیر و حفظ ماهیت تخمیر درست خودش نیاز به کافئیین داره. بنابراین چای براش لازمه. ممکنه با این مواد ک شما اضافه کردین رشد کنه و تکثیر انجام بشه اما ممکنه اون اسکوبی بوجود اومده تخمیر محلول رو درست انجام نده و اسیدهای لازم در نوشیدنی رو به درستی تولید نکنه. مگر اینکه با این مواد شما نهیه و آزمایش بشه

 • مهمان - آرش

  درود خیلی سپاسگزارم از روشنگریتون.
  من این کامبوجا رو سه ماه پیش به قطر بیست سانت از کسی گرفتم.راه زیادی هم پیمودم و یک روز تو اتوبوس تکان میخورد.تا امروز بدلیل اینکه نمیتونستم براش زمان بگذارم تنها چهار بار آب پرتقال و نارنج و شکر بهش رسوندم.دو تا بچه هم قطر خودش و نازک بوجود اومده ازش.بتازگی با آب چشمه شستمش و رنگش قهوه ای هست و ترک هایی و برفک هایی روش دیده میشه ولی هنوز از هم نپاشیده.
  من میتونم برای خوراک دهی از آب خربزه استفاده کنم که خودش شیرینی هم بهمراه داره؟ یا نه باید مواد پایه خوراکیش برای رشد و ترشحات چای سیاه یا سبز باشه.
  از پیش سپاسگزارم راهنمایی بفرمایید.

ارسال نظر بعنوان میهمان

پیوست ها

Share:
0

تندرستی در فکر کردن است!

انسان تنها مخلوق با شعوری است که میتواند هوشمندانه خود را درمان کند.

ما با تجربه بیش از 10 سال در حوزه گیاهان دارویی ، طب سنتی و گل و گیاه و همچنین مشاوره فردی به صدها نفر در این مدت ، آماده ایم تا فرهنگ استفاده از گیاهان را غنا بخشیم.

مجوزها و گواهینامه ها

مدرک مشاوره مهندسی کشاورزی - رشت
مدرک پروانه اشتغال دکتر دلدار
We Are Certified
 
 

ارتباط با ما

  Email us at: Info (@) medherb.ir

33509111 013

09112300030

گیلان، رشت، شهریاران، روبروی پارک دانشجو،ساختمان سرو، طبقه 3

شبکه های اجتماعی ما :