نکات مهم و ایمنی کومبوچا چیست؟

موارد منع مصرف کومبوچا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

موارد منع مصرف کومبوچا - گیاهان دارویی دکتر دلدار

در ادامه درباره موارد منع مصرف کومبوچا و احتیاط مصرف آن مواردی را مشاهده می کنید:

ما قویا پیشنهاد می کنیم که از کومبوچا در شرایط زیر استفاده نکنید:

 

منع مصرف کومبوچا  برای افرادی که کبد ضعیف دارند:

افرادی که دارای کبد ضعیف هستند، گفته می شود کومبوچا یک دستگاه سم زدایی بسیار قدرتمند است و سموم را از بدن شما بیرون می کشد و از طریق کبد شما خارج می کند. اگر کبد شما به درستی عمل نکند، ممکن است عاقلانه نباشد که کومبوچا بنوشید.

موارد منع مصرف کومبوچا - گیاهان دارویی دکتر دلدار

منع مصرف کومبوچا برای کودکان:

  • کودکان زیر 6 سال - در حالیکه بدن کودک رشد می کند، نمی تواند به اندازه یک بالغ از همان میزان مکمل ها و مواد غذایی مقاومت کند.
  • کومبوچا بسیار قوی است و نباید در نوزادان استفاده شود.
  • کومبوچا همچنین ممکن است مانع توسعه سیستم ایمنی نوزاد شود.
  • باید قبل از دادن آن به کودکتان، آن را رقیق کنید. کومبوچا را می توان آن را با آب، چای یخ زده یا آب میوه مناسب رقیق کرد.

منع مصرف کومبوچا برای مادران باردار:

مادران باردار و تغذیه با شیر مادر - علت مشابه موارد فوق است. مواد مغذی از مادر به جنین و یا از طریق پستان وارد تغذیه کودک می شود.

منع مصرف کومبوچا برای معتادان به الکل:

(معتادهای به الکلی که در مرحله ترک هستند) - بسیاری از افراد در حال ترک الکل، نوشیدن کومبوچا را مفید میابند. گفته شده است که تمایل به الکل را حذف می کند. اما هر چند هشدار داده میشود که کومبوچا مقدار کمی الکل دارد، که معمولا کمتر از 1٪ از حجم است.هر الکی در حال ترک می داند که حتی درصد کمی الکل می تواند بر روی آنها تأثیر منفی داشته باشد، پس مراقب باشید.

احتیاط مصرف کومبوچا برای دیابتی ها:

  • بسیاری از دیابتی کومبوچا مصرف می کنند. ولی با محتوای شکر پایین تر. گرچه اکثر قند در فرایند تخمیر به سایر اجزا تبدیل می شود، بعضی از آنها همچنان بمقداری قند در پایان فرآیند تخمیر موجود دارند.در هنگام تهیه رژیم غذایی، این را در ذهن داشته باشید.
  • توصیه می شود قبل از مصرف یا نوشیدن چای کومبوچا با متخصص مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اگر هر کدام از شرایط فوق را در نظر داشته باشید، از کومبوچا استفاده نکنید.

------

بهترین زمان برای مصرف کومبوچا، به گفته پزشکان :

دکتر بیندیا گاندی، متخصص پزشکی جامع می گوید:

من از طرفداران کومبوچا به دلیل مزایای فراوان آن برای سلامتی هستم. کومبوچا کمک بزرگی به افزایش تنوع باکتری های روده می کند که به طور کلی به سیستم ایمنی بدن، سم زدایی، هضم و انرژی کمک می کند.کومبوچا از تخمیر چای سیاه و شکر ساخته شده از کلنی همزیستی باکتری ها و مخمر بدست می آید(اسکوبی). این نوشیدنی سرکه ای سرشار از ویتامین های B و پروبیوتیک ها، مواد معدنی و آنزیم های سالم است و معمولا کم کالری است.

------

  • برای هضم اگر قبل از وعده غذایی نوشیده شود عالی است. همچنین، نوشیدن کومبوچا قبل از وعده های غذایی می تواند به حفظ وزن و یا حتی کاهش وزن کمک کند. در آیورودا (سیستم درمان سنتی هندو که بر پایه ایده تعادل در سیستم های بدن است و از رژیم غذایی، درمان های گیاهی و تنفس یوگا استفاده می کند) غذاهای ترش و اسیدی معمولا سبب اشتها می شوند. توصیه نمی شود بیش از حد با وعده های غذایی خود میل کنید، در غیر این صورت شما مواد مغذی را از وعده های غذایی خود را دریافت نمی کنید
  • شما می توانید کومبوچا را در صبح برای کمک به انرژی کم با توجه به محتوای کافئین موجود مصرف کنید، اما محتوای الکل را هم مدنظر داشته باشید.
  • توصیه نمی شود با توجه به محتوای کافئین موجود در کومبوچا, قبل از خواب نوشیده شود. اگر چه ممکن است برای برخی مفید باشد، ولی برای کسانی که حساس هستند ممکن است اثر منفی داشته باشد.
  • تنها احتياط من در کومبوچا برای مادران و مادران شيرده است که از آن اجتناب کنند زيرا مقدار کمی کافئين و الکل است.

-------

دکتر مگان ریسی متخصص بهداشت روان می گوید:

اگر شما به کافئین حساس هستید، بهتر است قبل از خواب از مصرف کومبوچا اجتناب کنید، به یاد داشته باشید که کومبوچا با استفاده از چای سبز و سیاه ساخته شده است که هر دو حاوی کافئین هستند.وجود کومبوچا در معده خالی ممکن است به معنی این باشد که میکروب ها (باکتری ها و مخمر) در معرض محیط اسیدی برای یک دوره زمانی کوتاه تر قرار می گیرند.که ممکن است بیشتر میکروب ها را به روده بزرگ خود اضافه کنید.(چیز خوب) از آنجا که تخلیه معده پس از یک وعده غذای بزرگ به تعویق افتاده است، داشتن کامبوچا با یک وعده غذایی سنگین ممکن است میکروب ها را به مدت طولانی در معرض اسید قرار دهد و آنها را به قتل برساند.بنابراین ترجیح من استفاده از کومبوچا همراه با وعده ی صبحانه و ماست است.

دکتر Taz Bhatia کارشناس بهداشت یکپارچه می گوید:

کومبوچا غنی از پروبیوتیک ها است و تعادلی در باکتری های شکم شما ایجاد می کند و کبد را پاک می کند. بهترین زمان برای نوشیدن کومبوچا میانه روز است که کمک به هضم و حفظ انرژی می کند. اگر اول صبح مصرف شود برای روده می تواند بد باشد.

--------

خلاصه موارد منع مصرف کومبوچا به لحاظ زمانی :

1 . اگر می خواهید کومبوچا به هضم کمک کند، قبل از غذا بنوشید

2 . اگر می خواهید مقدار میکروب ها (باکتری سالم) را افزایش دهید و آن را به روده بزرگ بسپارید، کومبوچا را با معده خالی بنوشید.

3 . اگر به کافیین حساس هستید,کومبوچا را قبل از خواب ننوشید.
 
درباره نویسنده
دکتر سپیده دلدار
دکترای فیزیولوژی گیاهان زراعی - بیش از 5 سال سابقه آموزش و مشاوره گیاهان دارویی و طب سنتی - مدرس سازمان فنی و حرفه ای

نظرات (4)

اشتراک:

ارسال نظر بعنوان میهمان

پیوست ها

Share:
0

تندرستی در فکر کردن است!

انسان تنها مخلوق با شعوری است که میتواند هوشمندانه خود را درمان کند.

ما با تجربه بیش از 10 سال در حوزه گیاهان دارویی ، طب سنتی و گل و گیاه و همچنین مشاوره فردی به صدها نفر در این مدت ، آماده ایم تا فرهنگ استفاده از گیاهان را غنا بخشیم.

مجوزها و گواهینامه ها

مدرک مشاوره مهندسی کشاورزی - رشت
مدرک پروانه اشتغال دکتر دلدار
We Are Certified
 
 

ارتباط با ما

  Email us at: Info (@) medherb.ir

33509111 013

09112300030

گیلان، رشت، شهریاران، روبروی پارک دانشجو،ساختمان سرو، طبقه 3

شبکه های اجتماعی ما :